Zadzwoń i zapytaj o szczegóły
Napisz do mnie
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły

Na czym polega skuteczne odchudzanie?

Odchudzanie, a dokładnie jego skuteczność, nie powinna być mierzona wyłącznie liczbą utraconych kilogramów. Dużo ważniejszą kwestią jest trwałość efektów. Najlepsze rezultaty można osiągnąć nie dzięki restrykcyjnej diecie, która prędzej czy później kończy się efektem jojo, ale dzięki drobnym modyfikacjom wprowadzanym stopniowo. Nawet najmniejsze zmiany powtórzone odpowiednią liczbę razy zapewnią nam sukces. Jednak, by móc cieszyć się satysfakcjonującymi efektami, konieczna jest zmiana sposobu myślenia, cierpliwość oraz dążenie do trwałej zmiany nawyków żywieniowych

Skuteczne odchudzanie – najważniejsze informacje

Podjęcie decyzji o tym, że chcemy schudnąć to ważny etap, jednak należy przyjrzeć się własnym motywacjom. Wizja szybkiej redukcji z powodu zbliżającego się urlopu, chęć uzyskania sylwetki, jaką ma podziwiany przez nas idol czy zrobienie na złość koleżance to słabe argumenty. Jedynie prawdziwa chęć zmiany dotychczasowego stylu życia i nawyków żywieniowych, motywowana dbaniem o swoje zdrowie jest w stanie przynieść nam trwałe rezultaty. Skuteczne odchudzanie wymaga nie tylko zdobycia wiedzy o odżywianiu, ale i skoncentrowania się na potrzebach ciała oraz przyglądania się swoim zachowaniom związanym z jedzeniem. O jakich podstawowych zasadach trzeba pamiętać?

Leczenie otyłości cennik Poznań
  1. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt duży deficyt kaloryczny. Wiele osób myśli, że drastyczne obcięcie kalorii zapewni szybsze efekty. Zdrowe odchudzanie zakłada takie zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, które będzie mogło być utrzymane przez długi czas bez nadmiernej frustracji.
  2. Kolejną ważną kwestią jest utrzymywanie aktywności fizycznej nawet po zakończeniu odchudzania. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się efektu jojo, konieczne jest poświęcenie czasu na ruch.
  3. To, jak skuteczne będzie odchudzanie zależy w dużej mierze od tego czy dieta jest dopasowana do naszych potrzeb i preferencji. Tylko wtedy będziemy w stanie przestrzegać jej długoterminowo. W codziennym jadłospisie powinny zatem znaleźć się produkty, które lubimy i dbanie o to, aby ogólny bilans kaloryczny był ujemny. Konieczne jest także odpowiednie zbilansowanie posiłków, co umożliwi dostarczanie składników odżywczych i mineralnych na wymaganym poziomie. W stworzeniu optymalnego jadłospisu z pewnością pomoże dietetyk. Do współpracy stacjonarnej zapraszam osoby mieszkające na terenie miasta Poznań, możliwa jest również współpraca w formie online.

Jak zmniejszyć ryzyko efektu jojo?

Większość osób, które zakończyły odchudzanie wraca do pierwotnej wagi w ciągu 2 lat. Niejednokrotnie po pewnym czasie ich masa ciała jest jeszcze większa niż na początku. Takie rezultaty są wypadkową kilku błędów. Efekt jojo nie pojawia się bez przyczyny, co oznacza, że możemy mu zapobiec. Głównym powodem są wspomniane już zbyt duże restrykcje żywieniowe. Jeśli jesteśmy nastawieni na szybkie efekty i stosujemy drastyczne diety bez faktycznej zmiany nawyków, czeka nas rozczarowanie.

Jeśli samodzielne odchudzanie trwa zbyt długo, deficyt związków odżywczych może doprowadzić również do niedoborów pokarmowych, spadku odporności, kontuzji oraz niedożywienia. W takiej sytuacji nasz organizm będzie jeszcze bardziej zachęcać nas do jedzenia, co może skończyć się
nadmiernym objadaniem i efektem jojo. Inną przyczyną jest traktowanie redukcji tylko jako pewnego okresu, po którego zakończeniu możemy wrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Niestety skutkiem tego jest ponowne przybieranie na wadze.

Jak zapewnić trwałe efekty odchudzania?

Aby wypracowane efekty zostały z nami na długi czas, konieczna jest praca nad wprowadzaniem i utrzymywaniem nowych nawyków żywieniowych. Choć ten proces wymaga czasu, jest duża szansa, że zmiany będą trwałe. Z takim podejściem, utrata kilogramów będzie jedynie efektem ubocznym. Skuteczne odchudzanie i trwałość procesu są związane także z zachowaniem masy mięśniowej. Jeśli dieta redukcyjna oparta jest na zaburzeniu metabolizmu poprzez skrajne ograniczenie węglowodanów (np. dieta Dukana, optymalna, ketogenna), to przyczynia się do nadmiernej utraty masy mięśniowej. Trzeba też pamiętać, że do postępującego spadku masy mięśniowej dochodzi również w wyniku naprzemiennego chudnięcia, a następnie przybierania na wadze.

Co więcej – kiedy tyjemy jako osoby dorosłe tłuszcz częściej odkłada się w okolicy brzucha. To niebezpieczne zjawisko, które może być przyczyną m.in. cukrzycy typu II oraz chorób układu krążenia. Osoby, które mają tendencję do takiego tycie powinny być pod opieką dietetyką. Moja poradnia leczenia otyłości jest do Państwa dyspozycji – stacjonarnie w Poznaniu lub online.

skuteczne odchudzanie

Skontaktuj się z nami

Wyślij do nas wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.