W czym może Ci pomóc psychodietetyk?
Na czym polega praca psychodietetyka?
Psychodietetyka, czyli dziedzina związana z psychologicznymi aspektami odżywiania i odchudzania dynamicznie się rozwija. Dziś już wiemy, że ustalenie odpowiedniego deficytu kalorycznego i motywacja to za mało, aby uzyskać zadowalające i przede wszystkim trwałe efekty. Ci, którzy mają zaburzone relacje z jedzeniem potrzebują czegoś więcej. Dla osób cierpiących na otyłość, psychoterapia online lub stacjonarna jest często niezbędnym wsparciem w procesie zmiany. W trakcie spotkań pracuję z moimi pacjentami nie tylko nad tym, jak mogą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Uczę również tego, jak radzić sobie z jedzeniem pod wpływem emocji. Wspólnie tworzymy strategie utrzymania masy ciała w wymiarze długoterminowym.
Moim zadaniem jest przeprowadzenie podopiecznych przez proces zmian dotyczący nie tylko ich wyglądu, ale przede wszystkim sposobu myślenia o zmianach. Dzięki temu dyskomfort związany z porzucaniem dotychczasowego stylu życia jest mniejszy. Wspólną pracą jesteśmy w stanie przywrócić kontrolę nad procesem jedzenia. Od tego momentu może się on stać codziennością, a nie obsesją która kładzie się cieniem na wielu aspektach życia. Jako psychodietetyk pomagam zarówno osobom, które chcą schudnąć, dążą do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych lub źle się czują w swoim ciele.
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka?
Z pomocy specjalisty powinno się skorzystać m.in. w sytuacji, gdy jedzenie jest dla nas źródłem dyskomfortu i wpływa na poczucie własnej wartości. Wyraźnym sygnałem jest także brak kontroli nad ilością spożywanych pokarmów czy przekąsek. Sporo pacjentów próbuje też regulować emocje za pomocą słodyczy, widząc w nich jedyny sposób na odzyskanie dobrego nastroju. Psychodietetyk jest w stanie pomóc zidentyfikować przyczyny stanowiące źródło problemu. Moja praca jest ukierunkowana na uczenie pacjentów, w jaki sposób odżywiać się świadomie i rozszerzać zakres samokontroli. Podczas terapii koncentrujemy się też na pracy nad zwiększeniem pewności siebie i poczuciem sprawczości. Stworzenie odpowiedniego modelu odżywiania sprawia, że raz na zawsze można skończyć z restrykcyjnymi dietami, powracającym efektem jojo oraz wiecznym niezadowoleniem z samego siebie.
Bardzo ważnym elementem terapii jest nauczenie się odróżniania głodu od apetytu. Problemy na tym tle są głównym powodem kompulsywnego objadania się. Przyczyną kompulsywnego objadania się jest często napięcie emocjonalne połączone z nawykiem rozładowywania emocji za pomocą jedzenia. Psychoterapia online lub stacjonarnie w Poznaniu jest ukierunkowana, min. na znalezienie sposobów, które mogą pomóc rozładować napięcie w sposób nienałogowy. Analizujemy sytuacje, które powodują, że sięgamy po kolejne porcje jedzenia, mimo że nie odczuwamy głodu. Dzięki temu odkrywamy, jakie mechanizmy prowadzą do objadania się i szukamy sposobów na obniżenie poziomu frustracji.
Zapraszam do współpracy online i stacjonarnej w Poznaniu
Moja autorska metoda to program składający się z 4 części. W jego trakcie pracujemy nad zmianą przekonań oraz wprowadzeniem nowych nawyków. Terapia jest poprzedzona konsultacją diagnostyczną, podczas której poznaję potrzeby pacjenta i analizuję jego stan zdrowia na podstawie dostarczonych wyników badań. Uwzględniam także choroby, z którymi pacjent się zmaga oraz rodzaj przyjmowanych leków i suplementów. Gabinet znajduje się w Poznaniu, przy ul. Jeżyckiej 31. Oprócz tego prowadzę terapię online. Zależy mi na tym, aby moi pacjenci na stałe zmienili swoje nawyki żywieniowe oraz sposób myślenia o jedzeniu, wykorzystując posiadane zasoby i możliwości.